پاورجام سایت تخصصی دانلود پروژه برق و مقالات برق

گزارش کار آزمایشگاه ابزار و روش های اندازه گیری

گزارشکار آزمایشگاه روش های ابزار اندازه گیریگزارش کار آزمایشگاه ابزار و روش های اندازه گیری

گزارش کار آزمایشگاه ابزار و روش های اندازه گیری در قالب فایل word بوده که در قسمت دانلود میتوانید دانلود نمایید.

 

 

 

 

 

 

فهرست گزارش کار آزمایشگاه ابزار و روش های اندازه گیری

آزمایش تغییرات ولتاژ خروجی توسط تنظیم پتانسیومتر دورانی و پتانسیومتر خطی

آزمایش مدار پل و تستون

آزمایش اندازه گیری بار وارده توسط نیروسنج تیری

آزمایش ترانسفورمر تفاضلی متغییر خطی LVDT

آزمایش اندازه گیری جابجایی توسط خازن با ظرفیت متغیر

آزمایش اندازه گیری سرعت زاویه ای توسط تاکوژنراتور

آزمایش اندازه گیری سرعت دورانی توسط ترانسدیوسر مادون قرمز

آزمایش اندازه گیری درجه حرارت

آزمایش گرمایاب مقاومتی

آزمایش ترمیستور

 

یک نمونه از آزمایشات

آزمایش ترمیستور

موارد مصرف صنعتی :

۱-پل و تسون

۲- دستگاه ترمیستور NTC

 

شرح آزمایش :

ترمیستور به علت اینکه مقاومت الکتریکی آن نسبت به درجه حرارت تغییر می یابد به منظور اندازه گیری درجه حرارت ساخته شده است . ترمیستورها در انواع میله ای و دیسکی و تسبیحی وجود دارد . تغییرات مقاومت ترمیستور در مقابل تغییرات درجه حرارت داخل محفظه گرمکن دارای گستره وسیع تری است به همین خاطر اندازه گیری درجه حرارت در این گستره باید خیلی سریع انجام شود.

در این آزمایش ترمیستور به طور سری با یک مقاومت معلوم و متغیر به منبع ۵ ولت وصل است . خروجی A از ترمیستور مربوط به محفظه گرمکن به یک مقاومت ثابت یک کیلو اهم و سپس به مقاومت متغیر پل و تستون به طور سری وصل می کنیم در عین حال خروجی پل را به ولت متر دیجیتال نیز وصل می کنیم .

و سپس برای هر کدام از اندازه گیری ها مقاومت متغیر را طوری تنظیم میکنیم که ولتاژ در مقاومت ترمیستور و مقاومت متغیر پل نصف ولتاژ ورودی باشد و یعنی اینکه مقاومت خوانده شده در المان متغیر پل در واقع همان مقاومت الکتریکی ترمیستور در نظر گرفته می شود .

 

مراحل آزمایش ترمیستور

ابتدا مدار را وصل میکنیم و سپس سوئیچ مقاومت های R=12KΩ ,RX را در وضعیت OUT قرار می دهیم با این کار ۲ مقاومت مزبور از مدار پل خارج می شوند و سپس مقاومت متغیر پل بر روی ۵۰۰ اهم تنظیم می کنیم . دستگاه را روشن کرده و مقاومت متغیر پل را در حدی قرار می دهیم که ولتاژ خروجی از جاروبک ۵/۲ ولت باشد در این حالت مقاومت مربوطه را یادداشت میکنیم و سپس با اندازه گیری ولتاژ خروجی از INT سنسور دمایی IC درجه حرارت داخل محفظه را تعیین می کنیم و سپس کمیت های مربوطه را بعد از زمان های اندازه گیری تعیین و در جدول یادداشت می کنیم .

و در زمان صفر هنوز محفظه گرم نشده است و درجه حرارت اندازه گیری شده مربوط به درجه حرارت اتاق می باشد المان محفظه گرم را به منبع ۱۲ ولت وصل کرده و در هر دقیقه پل را طوری تنظیم می کنیم که ولتاژ خروجی ۵/۲ ولت باشد و مقاومت پل را در جدول یادداشت می کنیم و از این طریق مقاومت ترمیستور را حساب می کنیم .

و سپس همزمان با اندازه گیری ولتاژ و تعیین مقاومت ترمیستور درجه حرارت محفظه را با استفاده از IC اندازه می گیریم و آنرا برحسب کلوین و سانتی گراد در جدول یادداشت می کنیم و بدین ترتیب در هر درجه حرارت اندازه گیری شده مقاومت ترمیستور مشخص می شود . و سپس بر حسب اعدادی که در جدول ثبت گردیده است منحنی مربوطه را رسم می کنیم .

 

مطالب مرتبط :

جزوه اندازه گیری الکتریکی

جزوه اصول اندازه گیری الکتریکی

جزوه اندازه گیری الکترونیکی

 

—————————————————www.powerjam.ir—————————————

downloadدانلود : دانلود گزارش کار آزمایشگاه ابزار و روش های اندازه گیری

رمز : www.powerjam.irpassword

size    حجم : ۱۹۸kB

homeمنبع : وب سایت پاور جام

—————————————————www.powerjam.ir—————————————

مقالات مرتبط

11 دسامبر

جزوه اندازه گیری الکتریکی در قالب فایل word میباشد یک جزوه کامل به همراه سوالات کوئیز در پایان هر مبحث میباشد. اندازه گیری عبارتست از تعیین یک کمیت و یا مقدار فیزیکی توسط یک عدد و بر حسب یک واحد.  بنابراین برای اندازه گیری نیاز به واحدهای داریم ( مانند  ولت ،  متر ، کیلوگرم […]

12 ژانویه

درس اصول اندازه گیری یکی از دروس مهم در دوره کارشناسی رشته برق میباشد که به این جهت یک جزوه بسیار عالی در این باره برای شما آماده کردیم.جزوه اصول اندازه گیری که در این پست قرار دادیم در قالب فایل pdf میباشد که در ادامه نوشته میتوانید دانلود کنید. بسیاری از ابزارهای اندازه گیری […]